TÁRSASHÁZ
1039 Budapest, Bálint György utca 5-19



 
 
A házirend a Társasház lakóinak és használóinak "Erkölcsi Kódex"-e. Készült a Budapest Főváros Tanácsának jelenleg is hatályos 7/1984. (1985.I.31.) rendelete alapján. Meghatározza a lakóépületben tartózkodó személyek egymás iránti magatartását és azokat az alapvető szabályokat, amelyek a társas együttéléshez nélkülözhetetlenek, továbbá előírja a lakóépületek, ingatlanok rendeltetésszerű használatára, állagának védelmére szolgáló, külön jogszabályokban nem rögzített követelményeket.

Hatálya: kiterjed - tulajdoni formától függetlenül - minden lakó- és vegyes rendeltetésű (lakás és nem lakás céljára szolgáló) helyiségre és mindazon személyekre, akik a lakóépületet használják, állandó vagy ideiglenes jelleggel ott tartózkodnak.

      A Házirend szempontjából:

  • kezelő: az Intéző Bizottság
  • használó: a lakóépületben, ingatlanon bármilyen jogcímen, akár állandóan vagy ideiglenesen tartózkodó (tulajdonos, bérlő, családtag, látogató, stb.) személy
  • közös használatra szolgáló helyiség: a szárítóhelyiség, a gyermekkocsi- és kerékpártároló helyiség, lomkamra, szemétleöntő és konténertároló helyiség
  • közös használatra szolgáló terület: a kapualj, a lépcsőház és a folyosó
  • közösségi helyiség: az olyan közösségi célt szolgáló helyiség, amelyet a kezelő megállapodás alapján enged át a lakóközösségnek. (Pl.: barkácsműhely, hobbiszoba, stb.)
   I. Általános rendelkezések
  • A Társasház kapuját - vagyonvédelmi okokból - napközben is csukva kell tartani.
  • A lakóépületben és a hozzá tartozó közösségi és közös használatra szolgáló helyiségekben és területeken napszaktól függetlenül tartózkodni kell minden, mások nyugalmát zavaró zajos magatartástól és tevékenységtől.
  • Televízió, rádió, lemezjátszó, videó- és egyéb berendezések úgy üzemeltethetők, hogy mások nyugalmát ne zavarják.
  • Az a lakáshasználó, aki több napra elutazik, elérhetőségét (cím vagy telefon) a kezelőnek vagy szomszédjának köteles bejelenteni.


      A Társasházban

  • zajt okozó háztartási és egyéb gépek használata,
  • zajjal járó építési, szerelési minka végzése 
          munkanpokon: 7 és 20 óra,  szombaton: 8 és 12 óra között,
  • a háztartási gépek használata szombaton 8 és 20 óra között,
          vasárnap és ünnepnapokon 9 és 14 óra között engedélyezett.

          E rendelkezés nem érinti az azonnali beavatkozást igénylő hibaelhárítási vagy életveszély elhárítására irányuló munkavégzést.
 

   II. A Társasház tisztasága

1/  A szemétledobóba kizárólag háztartási szemét önthető. A hsználónak a háztartási szemetet a lakóépületben - a vonatkozó egyéb jogszabályi (pl. tűzvédelmi, közegészségügyi, stb.) rendelkezések betartása mellett - kell a konténertároló helyiségbe, ill. a lomkamrába eljuttatnia. Porképződéssel járó takarítást, szőnyeg ill. lakástextil porolását, porrongy kirázását a kertre nyíló ablakban csak az alsó lakók sérelme nélkül szabad végezni. A porzsák tartalmát a háztartási hulladékkal azonos módon kell eltávolítani. Üveg és egyéb zajt okozó szemét leöntését naponta 8 és 20 óra között szabad végezni, ha több darabról van szó, akkor a földszinti szeméttárolóba kell levinni.
2/  A lakóépület ablakaiból tárgyakat, égő gyufát, cigarettacsikket kidobni, hamutartót, folyadékot kiönteni tilos.
3/  Ablakban, erkélyen, folyosón növényeket ápolni csak mások érdeksérelme nélkül szabad.
4/  Aki bármilyen módon a közös használatú helyiséget ill. területet beszennyezi vagy megrongálja, köteles a szennyeződést saját költségén haladéktalanul megszűntetni, illetve az okozott kárt megtéríteni. A látogatók által okozott szennyeződés eltakarításáért, illetve az általuk okozott minden kárért a vendéglátójuk a felelős.
5/  A nem háztartási szemét (elhasznált berendezés, bútorok, nagyobb tárgyak) elszállításáról a használó köteles gondoskodni, ezek a tárgyak a lomkamrában csak átmenetileg helyezhetők el.
6/  Nagymértékű rovarfertőzés megszűntetése érdekében a használó a lakásban, általa használt egyéb helyiségben a rovarmentesítési munkákat köteles saját költségén elvégezni vagy elvégeztetni.
    III. A Társasház és a lakások állagvédelme

A lakóépület, a benne lévő lakások állagának védelme a használót arra kötelezi, hogy

  • a lakásokat és a közös használatra szolgáló helyiségeket és területeket,
  • a közösségi helyiségeket,
  • a lakóépület központi berendezésit és tartozékait (pl.: fűtő- és melegvízszolgáltató, háziszemét-ledobó, szellőztető, kaputelefon, központi televízió és rádióantenna, személyfelvonó, stb.)
rendeltésének megfelelően, a környezet sérelme nélkül, gazdaságosan használja.
 
  • A kezelő a lakóépületben vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségekben végzendő nagyobb felújítási, átalakítási munka megkezdésének időpontjáról, várható időtartamáról a használókat 30 nappal a munkakezdést megelőzően, életveszély elhárításához szukséges munkáknál azonnal, hirdetmény útján (faliújság, saját kábeltelevíziós képújság, internet, stb.) köteles értesíteni.
  • A lakáshasználó a lakásban végzendő másokat zavaró mértékű zajjal, porképződéssel járó felújítási munkákról köteles a kezelőt és a szomszédait ugyancsak 30 nappal korábban tájékoztatni, a Törvényben meghatározott esetekben pedig a kezelő engedélyét kérni.
  • Az épület közterületéről látható tetőzetén, homlokzatán, falfelületén hirdetőberendezés, fényreklám, díszkivilágításra szolgáló berendezés, kirakatszekrény, cég- és címtábla elhelyezéséhez a kezelő előzetes hozzájárulása kell. A hozzájárulás nem mentesíti az egyéb jogszabályban esetlegesen megkövetelt hatósági engedély beszerzése alól.
  • Hirdetmények (falragaszok, szóróanyagok, stb.) elhelyezésére a kezelő jelölhet ki helyet.
  • Ablakban, erkélyen virágot csak biztonságosan rögzített tartókon szabad elhelyezni.
    IV. Közös használatra szolgáló helyiségek, területek használata, tárolási szabályok
 
  • A közös használatra szolgáló és a közösségi helyiségeket használat után tisztán és rendben kell átadni. A használat idején kívül a helyiséget zárva kell tartani. Minden - nem lakáscélú - helyiség kulcsából egy példányt a gondnoki irodában kell tárolni (tűzkulcs).
  • A gyermekek házirendet sértő magatartásáért, az általuk okozott kárért - a Polgári Törvénykönyv rendelkezései szerint - a gondozójuk, kivételes esetekben maga a károkozó felel.
  • A közös használatra szolgáló területek csak rendeltetésüknek megfelelően használhatók. Ezeken a területeken bútorokat és egyéb tárgyakat - ide értve az építkezésből származó anyagokat és tárgyakat is - csak a kezelő engedélyével lehet - átmenetileg - tárolni. A folyosókon és a XI. szinteken a bútorok, lomok tárolása átmenetileg is TILOS !
  • A közös használatra szolgáló területet a kezelő felszólítására a megjelölt időpontig fel kell szabadítani. A kezelő jogosult az engedély nélkül vagy az engedélyben megjelölt időtartamon túl tárolt vagyontárgyakat a tulajdonosuk költségére elszállítani.


      A liftek használata

  • A liftek személyszállításra szolgálnak, ezért azokat teher (bútor, stb.) szállítására használni TILOS !
  • Az előírt súlykorlátozást be kell tartani, a liftben csak az engedélyezett számú ill. súlyhatárú személy utazhat egyidejűleg.
  • Állatokat liftben csak úgy szabad szállítani, hogy azok ne veszélyeztessék a liftben utazók testi épségét, ruhájának tisztaságát. Ha az állat a liftet beszennyezi, szállítója köteles a szennyeződést haladéktalanul feltakarítani.
  • Ha a liftet használni szándékozó ruhája a többiekét beszennyezné (pl. munkaruha, szerszám, stb.), köteles megvárni, amíg a fülke felszabadul.
  • Ha a fülke beszennyeződött, a szennyeződés okozója haladéktalanul köteles a kitakarításáról gondoskodni.
  • A liftet feltartani, ajtaját a fogadószinten kitámasztani nem szabad.
  • A fülkében dohányozni TILOS !
      Állattartás
  • Madarat úgy tartani vagy etetni, hogy a mások lakásának erkélyét, ablakpárkányát vagy az épület közös használatra szolgáló területeit szennyezzék, nem szabad.
  • A lakóépület közös használatra szolgáló helyiségeiben és területein állatot tartani, a lakásban tartott állatot oda kiengedni, etetni, kóbor állatot, valamint madarat az épületbe szoktatni nem szabad.
  • A más jogszabályban meghatározott engedéllyel tartott állat okozta szennyeződést annak gondozója haladéktalanul köteles feltakarítani.
  • Az eb- és állattartás mértékét és a tartás módját, valamint az eb felvonóban történő szállítását külön rendeletek szabályozzák.
      Szabálysértés

      Szabálysértést követ el és az Önkormányzat Szabálysértési Hatósága által 10.000,- Ft -ig terjedő pénzbírsággal sújtható az a személy, aki

  • televízió, rádió stb. hangos működtetésével, háztartási vagy egyéb gép használatával, építési, szerelési munka végzésével mások nyugalmát zavarja,
  • aki a közös használatra szolgáló helyiségek és területek, valamint a közösségi helyiségek használatára vonatkozó szabályokat megszegi,
  • közös használatra szolgáló területet engedély nélkül elfoglal, vagy elfoglalva tart,
  • aki a madarak tartására, etetésére és az állatok tartására, illetőleg kóbor állat befogadására vonatkozó előírásokat megszegi.
A lakóépületben az együttélési szabályok betartása, e rendeletben foglaltak érvényre juttatása a tulajdonos, kezelő és a használók közös kötelezettsége.

A rendeletbe ütköző magatartás miatt feljelentést a kezelő, a sérelmet szenvedett használó tehet az illetékes kerületi szabálysértési hatóságnál.

Vegyes rendelkezések

A kezelő köteles a házirendet a gondnoki irodában és a lépcsőházi hirdetőtáblákon kifüggeszteni, és az új lakók számára annak egy példányát, függelékével együtt átadni.

E rendelet közgyűlési elfogadás után, kihirdetéssel lépett hatályba.

                                                                                e-mail